Wpływ LiteSpeed Cache na framework Gantry – Wordpress

Wpływ LiteSpeed Cache na framework Gantry – Wordpress

Postanowiliśmy przetestować szybkość ładowania się frameworku Gantry dla Wordpressa z motywem Helium przed włączeniem buforowania i po włączeniu buforowania LiteSpeed.

Przed buforowaniem i optymalizacją

Czysty motyw przełączony w tryb produkcji daje następujące rezultaty:

PageSpeed Insights (PSI) dla komórek 77,4, dla komputerów aż 90,9 (średnie z wykonanych 10 pomiarów) W Pingdom wynik dla Gamtry jest świetny. Czas ładowania to zaledwie 1300 ms (wykonano 10 pomiarów i odrzucono dwa skrajne, https://tools.pingdom.com/#5b1bfa30c9000000).

Gtmetrix wskazuje PageSpeed Score na stabilnym poziomie 86% (https://gtmetrix.com/reports/wordpress.e-profis.com/hng6lWjZ). Zaleca się w tym teście m.in. optymalizację obrazków. Co nie powinno stanowić większych trudności ponieważ wtyczka LiteSpeed Cache do Wordpressa posiada wbudowany moduł automatycznej i masowej optymalizacji obrazków, a nawet przekształcenia ich w format nowej generacji .webp.

Wstępne wyniki wskazują, że Gamtry to lekki framework i prawdopodobnie bardzo przyjazny optymalizacji szybkości ładowania.

LiteSpeed Cache

Po włączeniu przez obsługę Elastycznego Hostingu LiteSpeed Cache i zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki otrzymaliśmy następujące wyniki: PSI dla komórek podskoczył do 83,4 a dla komputerów: 96,9. Średni czas ładowania w Pingdom jest teraz na poziomie 458 ms (ponad dwukrotny wzrost). Wyniki testu GTmetrix nie zmieniły się i pozostały na poziomie 86 %.

Po optymalizacji zawartości

Następnie wykonaliśmy optymalizację zawartości strony: minimalizację CSS, HTML i JS, łączenie CSS i JS, CSS i JS HTTP/2 Push, ładowanie CSS asynchornicznie, wewnętrzny CSS Async Lib, opóźnienie ładowanie JS, Lazy Load obrazków (z wykluczeniem obrazków ze slidera) oraz włączyliśmy pamięć podręczną przeglądarki.

I co się okazało? PSI dla komórek osiągnął wartość 94 a dla komputerów 99! Średni czas ładowania w Pingdom jeszcze się zmniejszył: 348 ms, a GTmetrix dał wynik 90%.

Na uwagę zasługuje też fakt, że wyniki po optymalizacji i buforowaniu były bardzo stabilne, dla PSI i GTmetrix w ogóle się nie zmieniały, natomiast czas ładowania miał odchylenie standardowe 22,5 ms, podczas gdy na starcie było to aż 550 ms.  

 

  PSI Komputery PSI Komórki Pingdom
[ms]
GTmetrix
[%]
Przed optymalizacją  90,9  77,4  1300  86
Cache  96,6  83,4  458  86
Po cache i optymalizacji  99  94  348  90

Drukuj   E-mail